Domain Terimleri

Listing: Blogs
Domain Terimleri
551 Last Update: 04-06-2020 17:00
Her sektörde olduğu gibi domain dünyasında da sıkça kullandığımız veya çokça karşımıza çıkan özel terimler vardır.

Her sektörde olduğu gibi domain dünyasında da sıkça kullandığımız veya çokça karşımıza çıkan özel terimler vardır. Bu terimlerin anlamını iyi bir şekilde kavramamız domain ile ilgili işlerimizin sağlıklı yürümesi açısından çok önemlidir. Domain dünyası ile ilgili bilmemiz gereken terimler ve açıklamalarını şunlardır;

  • Domain Name (Alan Adı): Alan adı web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize erişim sağlayamazlar.Eğer domainler olmasaydı, web sitelerine sadece IP adresleri ile ulaşabilirdik. Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.
  • Whois: Domainin kayıt ve bitiş tarihi gibi bilgiler başta olmak üzere sahibinin iletişim bilgilerini içeren, domainlerin kimlikleridir.
  • Whois Privacy Protect: Domaine ait iletişim bilgilerinin başkaları tarafından görülmesi istenmediği durumlarda kullanılır. Domainin kayıtlı bulunduğu firmada bu özellik mevcut ise aktif edilir ve böylelikle domaine whois sorgusu yapıldığında domain sahibinin gerçek iletişim bilgileri görünmez.
  • Domain Status: Domain durum kodlarını belirtmek için kullanılan bu ifade domainin o an hangi durumda olduğunu gösterir (aktif, beklemede, kilitli, süresi dolmuş gibi).
  • Active Status: Eğer bir domainin durumu “Active Status” ise bu domain başka biri tarafından kullanılıyor demektir. Tabii merak edip sitesine gittiğinizde sitede hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın zira domainlerin kayıt durumlarıyla sitenin boş olup olmaması farklı şeylerdir. Domaini alan kişi belli bir süre bu domaini kiralamış olur ve isterse sitesini açar, isterse açmaz.
  • Available Status: Eğer bir domainin durumu “Available Status” ise bu domain boşta yani kimse tarafından alınmamıştır. Bu domaini herhangi bir domain kayıt hizmeti veren firma tarafından tescil edebilirsiniz.
  • On Hold(Registrar Hold) Status: Domainlerin kullanım süresi bittikten sonra hemen silinmez. Domaini kayıt ettiren kişiye yaklaşık 1.5 ay süre tanılır. Bu süre zarfında sadece kayıt eden kullanıcı yenileme yapabilir. Aynı zamanda transfer işlemi yapılamaz.
  • Redemption Period: Eğer “On Hold Status” zamanında da kayıt ettiren kişi alan adını yenilemezse bu kez son şans olarak “Redemption Period” süresi verilir. Fakat bu sürede domaininizi yenilemeniz oldukça masraflıdır.
  • Pending Delete: Bu süre zarfında artık domain ne kayıt ettiren tarafından ne de farklı biri tarafından yenilenemez. Yaklaşık 5 gün sürer. Bu süre sonunda domain “Available Status” durumuna geçer. Yani domainlerin boşa düşmesi durumudur.

POPULAR BLOGS

Domain Satın Almak Çok Önemlidir! Blogs

Domain Satın Almak Çok Önemlidir!

571 04-08-2020 13:07
Domain Yatırımcılığı Nedir? Blogs

Domain Yatırımcılığı Nedir?

502 04-08-2020 13:00

Payments Accepted