Domain Yatırımcılığı Nedir?

Listing: Blogs
Domain Yatırımcılığı Nedir?
502 Last Update: 04-08-2020 13:00
Domain Yatırımcılığın en önemli etklenlerini sizler için derlendi,

Domain, kullanıcıların en fazla rağbet gösterdiği internet araçları arasında yer alır. Kullanıcıların global olarak tanınmasını sağlayan internet sitelerinin özgün bir ada sahip olması, bu sitelerin diğerleri arasından sıyrılarak ön plâna çıkmasını sağlar. Kimi kullanıcılar kendi siteleri için özgün ve kaliteli domain sahibi olmak isterken, kimileri de özel alan adlarına yatırım yaparak gelir elde etmek ister.

Domain Yatırımı Nedir?

Domain yatırımı, kaliteli alan adlarının satın alınarak değerlenmesini beklemek ve zamanı geldiğinde bu alan adlarını satışa sunmaktır. Karakter sayısı, keywords hacmi, barındırdığı kelimelerin anlamları, telaffuzu, kolay yazılabilir olması, marka potansiyeli, domain uzantısı gibi faktörlerin oldukça önemli olduğu alan adı yatırımcılığı için düşük maliyetler gerekebildiği gibi bazen yüksek satın almalar sonucunda daha yüksek meblağlar da elde edilebilmektedir. 

Özgün Alan Adı Nedir?

Günümüzde, domain yatırımcılığı olarak bilinen bu tarz girişimler sonucunda düşük fiyatlarla alınan özgün alan adları olarak anılan jenerik domain’ler yüksek fiyatlarla alıcı bulabilmektedir. Siz de domain yatırımcılığı ile jenerik domain fırsatlarını takip ederek, uygun fiyatlara kaydettiğiniz alan adlarını yüksek bedellerle satabilirsiniz. Bunun için yazının devamında belirtilen ipuçlarını takip ederek bu konuda daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Domain Yatırımcılığında Etkili Yöntemler

 • Bunun için bazen birkaç ay gerekebildiği gibi bazen de yıllarca süren bekleyiş de gerekebilir. Kişisel yöntemlerin dışında genel olarak açık artırma yöntemiyle satışa sunulan özel alan adlarına kolaylıkla alıcı bulunabilir.
 • İkinci el domain satın almak isteyen kullanıcılar arasında en fazla büyük marka sahipleri yer alır. Marka dışındaki kullanıcı olarak sizin markaya ait domain’lere daha önceden sahip olmanız en etkili domain yatırımcılığı olarak değerlendirilebilir. 
 • Öte yandan, markalaşma potansiyeli olan isimleri belirleyip bu noktada kreatif seçimler yapmak da iyi bir yatırım aracıdır. Her gün tarama yaparak özgün ya da marka potansiyeli olan alan adlarına yatırım yapan domain avcıları olduğu bilinen bir konudur.
 • Günümüzde en önemli alan adı yatırımcılığı yöntemleri arasında, popülerleşen konular hakkında alan adı sahibi olmak ve bu alan adlarını talipli olan kullanıcılara satmak sayılabilir. Bunu gerçekleştirirken iyi bir SEO yönetimi yapmak ve pazar araştırması gerekir.
 • İyi bir alan adı, yaygın alt alan adı (com, net, org vs.) uzantısına sahip olduğunda daha da fazla değerlenmesini sağlar. Alan adı yatırımı yapacak olan kullanıcıların bu konuyu dikkate alması faydalı olacaktır.
 • Öte yandan, aranma hacmi yüksek kelimeleri barındıran domain’ler oldukça yüksek değere sahiptir. Kelime karakter sayısı bakımından 3 ya da 4 gibi kısa harfli isimler de kullanıcılar tarafından tercih edilen domain’ler arasında yer alır.
 • Kolay okunabilir ve yazılabilir kelimeleri barındıran domain’ler kolaylıkla alıcı bulabilir. Alan adı seçimi yaparken sektöre ya da hizmet alanına göre isimler belirleyip tercihte bulunmanın yanı sıra okunabilir ve rahat yazılabilir olmalarına özen göstermek gerekir.

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik domain, bir alan adının sözlükteki karşılığı ile kullanılabilmesidir. Örneğin kitap.com şeklinde kullanılan bir adresteki “kitap” jenerik bir alan adıdır. Jenerik domainler oldukça yüksek meblağlara alıcı bulabilir. Akılda kalması, kolay okunabilir olması, belirli bir konuyla doğrudan ilgili olması, jenerik alan adlarının genel özellikleri arasında sayılabilir. Jenerik alan adlarının ek alması onları jenerik olmaktan çıkaran negatif özelliklerdir.

Jenerik Domain’den Yeni İsimler Üretmek Mümkün

Ancak bu negatif durum bu alan adlarının değerli olmadığı anlamına gelmez. Örneğin kitap.com adresi yerine kitapci.com adresine sahip olmak daha değersiz bir alan adına sahip olunduğu sonucunu çıkarmaz. Aksine kitapci.com internet sitesine sahip olmak isteyen yatırımcılar daha fazla olabilir. Öte yandan bazı yabancı dildeki kelimeler de jenerik isimler arasında sayılabilir. Bu diller arasında İngilizce, Fransızca bulunabilir.

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Olmak

Örneğin, özellikle yazım dilinde kullanılan “cafe”, “rent” gibi kelimeler Türkçede oldukça yaygın olarak kullanılan kelimeler arasında yer alır. Jenerik domaine sahip olmak, kullanıcıların bilinirliklerini arttırdığı ve daha fazla trafik elde edebildikleri için yaygın bir istektir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak ya da dünyanın farklı bölgelerinde tanınır olmak jenerik isimlerle mümkün olabilir. 

Domain Para Kazanmak İçin Doğru Bir Yatırım Aracı mıdır?

Domain yatırımcılığı yapmak, para kazanmak için kullanılan yöntemler arasında yer alır. Her gün belli sürelerde araştırma yapıp doğru alan adlarını satın almak ve bunları birer yatırım aracına dönüştürmek, hali hazırda günümüzde uygulanan para kazanma yöntemleri arasında alır. Satın aldığınız ancak boş duran alan adlarınız otomatik olarak birer yatırım aracına dönüşmüş durumdadır.

Alan Adınızın Değerini Ücretsiz Öğrenin

İnternette sunulan ücretsiz alan adı değeri belirleme araçlarıyla sahip olduğunuz alan adlarınızın değerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede bu alan adlarına her yıl yeniden ödeme yapmak zorunda kalmayabilir böylelikle enerjinizi ve paranızı yeni ve doğru alan adlarına harcayabilirsiniz. Öte yandan eğer sahip olmak istediğiniz bir alan adı sahipli ise aracı şirketleri kullanarak talipli olduğunuzu bildirebilirsiniz.

Domain Yatırımcılığı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir alan adının doğru zamanda doğru adrese ulaşması için etkili bir plân yapılması gerekir. Bir kişi için hiç de değerli olmayan bir alan adı bir başkası için paha biçilemez bir değer taşıyabilir. 
 • İleride değerlenme ihtimali olmayacağından emin olduğunuz alan adlarını elinizde tutmanız her yıl boş yere ödeme yapmanıza neden olabilir. Bu yönde bir eleme yapabilir, yüksek gelir beklentisi olmadığınız alan adlarınızı elinizden çıkarabilirsiniz.
 • Doğru alan adlarını bulabilmek için düzenli olarak aramalar yapmalı ve uygun olan adları tüm kriterleri göz önünde bulundurarak satın almalısınız. Bunun için kendinize bir yöntem belirleyip her gün tarama yapabilirsiniz.
 • Alan adı satışı için en doğru kanalları kullandığınızdan emin olmalı, gerekirse bunun için kendi kanallarınızı oluşturmalısınız. Unutmayın, milyonlarca kişinin kullandığı sosyal medya mecraları bu konuda sizin en büyük yardımcınız olabilir.
 • Öte yandan, domain satın almadan önce mutlaka yatırım yapacağınız isimle ilgili piyasa araştırması yapın ve satılabilir olduğundan emin olun. Aksi halde bu isme uzun yıllar boyunca ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Son olarak, domain satın alırken uzun vadeli düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Satın aldığınız bir domaini bugünden yarına hemen satmak istemeniz işinizi zorlaştıracaktır. Kendinize bir satış plânı ve zamanlaması belirlemeniz, seçtiğiniz alan adının değerlenmesini beklemeniz gerekebilir.

Değerli Bir Domain Nasıl Seçilir?

 • Paha biçilmez bir domain için %100 çalışan bir rehber olmasa da doğru karar ve yatırım yöntemleriyle oldukça değerli domain’ler elde edebilir bu domain’lere yüksek fiyatlar karşılığında alıcı bulabilirsiniz. 
 • Niş domain’ler, belirli bir konuya ağırlık verdiğinden rahatlıkla alıcı bulabilir. İsim uzun olduğunda dahi belli bir hedefe odaklandığından değeri düşmez. Jenerik isimler dışında tek kelimeden oluşan isimler seçmeye özen göstermeli, özellikle popülaritesini koruyan kelimelere odaklanmalısınız. 
 • Az karakterli isimlerin tükenmekte olduğu gerçeğini göz ardı etmeden zamanınızı boş yere tüketmeyin. Yabancı kaynaklardan faydalanarak özellikle de “keywords” araçlarını kullanarak en değerli isimleri bulup kendiniz de yeni domain’ler oluşturabilirsiniz.
 • Bir domain tek kelimeden oluşabileceği gibi birkaç kelimenin birleşiminden de oluşabilir. Bu doğrultuda anlamın ön plana çıktığı özel durumlar oluştuğundan belirli bir kitleye ya da hedefe yönelik özel adımlar atmanız gerektiğini unutmayın. 
 • Özellikle trend alan adı seçeneklerinin zamanla değerlendiğini hesaba katarak doğru zamanda satışa sunmaya özen gösterin. Örneğin, bugün 50 $’a satamadığınız bir domain’in 2 yıl sonra 500 $’a alıcı bulabileceğini asla unutmayın.


POPULAR BLOGS

Domain Satın Almak Çok Önemlidir! Blogs

Domain Satın Almak Çok Önemlidir!

569 04-08-2020 13:07
Domain Terimleri Blogs

Domain Terimleri

550 04-06-2020 17:00

Payments Accepted